Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego 2016

Komentatorzy

Teresa Głąbówna – absolwentka Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Eugenii Umińskiej (1975) oraz Królewskiego Konserwatorium w Brukseli (1980 – dyplom z najwyższym wyróżnieniem). Laureatka prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych: im. N.Paganiniego w Genui (1972), im. J. Sibeliusa w Helsinkach (1975), im. Królowej Elżbiety w Brukseli (1980). Ma w dorobku około 300 koncertów symfonicznych, na których występowała jako solistka w czołowych filharmoniach krajowych. Współpracowała z wieloma znakomitymi dyrygentami polskimi (J. Katlewiczem, K. Stryją, T. Strugałą, A. Witem) oraz zagranicznymi. Dokonała nagrań archiwalnych dla PR w Warszawie oraz NOSPR i TV w Katowicach. Koncertowała w Belgii, Holandii, Finlandii, Kanadzie, Szwajcarii, we Włoszech. Jest regularnie zapraszana udziału w pracach jury Ogólnopolskich Konkursów Skrzypcowych i Altówkowych w Poznaniu. Przez wiele lat współpracowała z Poznańskim Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego jako konsultant, a także komentator relacji radiowych i telewizyjnych z przebiegu IX i X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im.H.Wieniawskiego w Poznaniu. Od blisko 30 lat zajmuje się dydaktyką akademicką. Przez kilkanaście lat kierowała Katedrą Skrzypiec i Altówki Akademii Muzycznej w Krakowie.

Patrycja Piekutowska – skrzypaczka, doktor habilitowany sztuk muzycznych i profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie. Zagrała ponad 700 koncertów w 36 krajach świata, w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. Występowała w tak prestiżowych salach koncertowych, jak m.in.: Teatro Colón w Buenos Aires, Sala São Paulo i Teatro Guaíra w Brazylii, Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, National Center for the Performing Arts w Pekinie, Tianjin Grand Theater, a także w filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Hamburgu, Belgradzie i wielu innych. Nagrała 10 płyt CD, z czego sześć w całości poświęconych muzyce polskiej, głównie XX wieku. Jako pierwsza polska skrzypaczka otrzymała „muzycznego Oscara” – nagrodę płytową MIDEM Classic Award przyznawaną w Cannes. Płyta z Capriccio Krzysztofa Pendereckiego na skrzypce i orkiestrę symfoniczną, nagrana pod batutą kompozytora, otrzymała również nagrody w Belgii, Hiszpanii, Luksemburgu i we Włoszech. Patrycja Piekutowska jest także cenionym pedagogiem, od wielu lat zapraszanym na kursy mistrzowskie m.in. do Brazylii, Chin, Chile, Peru i Wenezueli.

Grzegorz Kotów – skrzypek, członek Kwartetu im. Karola Szymanowskiego, z którym występował na wielu estradach koncertowych wszystkich kontynentów, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, a także w berlińskim Konzerthaus czy wiedeńskim Musikverein. Występuje także jako solista. Jest częstym gościem festiwali muzycznych, takich jak Szlezwik-Holsztyn, Rheingau, Schwetzingen, Schwarzenberg, Lockenhaus, Bath, Cheltenham i BBC Proms. Ważną część jego repertuaru stanowi muzyka współczesna – wykonuje utwory takich kompozytorów, jak Sofia Gubajdulina, Krzysztof Penderecki i Magnus Lindberg. Na Uniwersytecie Muzycznym w Hanowerze uczy gry skrzypcowej i muzyki kameralnej, prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Dokonał nagrań dla wytwórni Avie, Hänssler, Hyperion i Cavie.

Jakub Haufa – skrzypek, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu. Koncertmistrz Orkiestry Sinfonia Varsovia. Urodzony w 1980 roku w Poznaniu, absolwent klasy skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej, wszechstronny skrzypek o bogatym dorobku fonograficznym i koncertowym, laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Zdobywca m.in. wyróżnienia w finale XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001). Od 2003 roku jest I koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą wielokrotnie występował również jako solista z takimi muzykami jak: Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Stefan Dohr, Albrecht Mayerczy, JarosławŚmietana. Nagrywał także jako solista m.in. dla Deutsche Grammophon, EMI.